Czy skoki spadochronowe są ryzykowne?

post details top
Kwi 23rd, 2014
post details top
Czy skoki spadochronowe są ryzykowne?

Wyskoczenie z rozpędzonego samolotu wprost z kilku tysięcy metrów jest szaleństwem. Jednak gdy jest się wyposażonym w specjalny sprzęt, to wspaniała przygoda i mnóstwo niezapomnianych emocji! Dlatego teraz firmy, które zajmują się organizowaniem skoków spadochronowych, nie mogą narzekać na brak chętnych – skoki tandemowe stały się doskonałą okazją do tego, żeby samemu spróbować szybowania w przestworzach i dodatkowo bez specjalnego do tego przygotowania. Często jednak pojawia się pytanie – czy to rzeczywiście bezpieczne?

Aktualnie do skakania ze spadochronem wykorzystuje się zaawansowany sprzęt, który jest elektroniczne sterowany, dlatego w każdej niebezpiecznej sytuacji działa automatycznie i dlatego ryzyko, że coś pójdzie nie tak, jak powinno, jest znacznie zmniejszone. Przypadki, w których spadochron nie zadziałał, są naprawdę sporadyczne i w głównej mierze nie dotyczą samego sprzętu, ale raczej czynnika ludzkiego, przykładowo niedopatrzeniach. Jak jednak zostało wskazane, z większym prawdopodobieństwem podczas spaceru po mieście spadnie nam kwiatek na głowę niż nie otworzy się spadochron, więc nie ma się czego w tej kwestii obawiać.

Chociaż do skoków tandemowych nie są wymagane badania lekarskie i długotrwałe przeszkolenia, to przed przystąpieniem do nich trzeba wypisać specjalną ankietę – znajdują się w niej szczegółowe dane o uczestniku skoku, kwestionariusz dotyczący zdrowia, także informacja o tym, że skacze się na własną odpowiedzialność. Bez podpisania takiego dokumentu nie można przystąpić do skoku. Kolejnym krokiem jest przejście bardzo krótkiego przeszkolenia – jest to szkolenie, które obejmuje podstawowe informacje na temat samego skoku, jego przebiegu, zachowania się.

Skoki spadochronowe, w tym w szczególności tandemowe, są najbardziej bezpieczne. W tandemie skacze się z doświadczonym instruktorem, który ma często tysiące skoków za sobą. On doskonale wie, w jaki sposób należy wykonać wszystkie procedury. Dlatego nie trzeba obawiać się niebezpieczeństwa – wypadki naprawdę są wyjątkowo rzadkie i jeżeli firma korzysta z nowoczesnego sprzętu, nie ma się czego obawiać!

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cześć! Witaj na moim blogu poświęconym skokom. Pamiętaj dodać mnie do swojego kanału RSS